Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman – Atatürk Köprüsü

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, Atatürk’ün emriyle yaptırılan tarihi Atatürk Köprüsü”nün kuruluşunun 75. yılı, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ortaca’da yayımlanan Yolcu Dergisi tarafından düzenlenen etkinliğe, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris’ten gelen motosiklet tutkunları ve vatandaşlar katıldı.

Dalaman Çayı üzerine 75 yıl önce, Atatürk’ün emriyle yaptırılan ve o dönemde Muğla-Antalya arasındaki kara yolu ulaşımını sağlayan ”Atatürk Köprüsü”nün, ağır tonajlı araçların geçişine yasaklanmasını isteyen vatandaşlar, tarihi köprü üzerinde renkli görüntüler oluşturdu. Yolcu Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Nadir Şahin, bölgede Ege ile Akdeniz’i birbirine bağlayan 3 önemli köprü bulunduğunu belirterek, ”Tarihi Akköprü, Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santralinin tamamlanmasından sonra sular altında kalacak. Atatürk Köprüsü de fiziki olarak yıpranmaya başladı. Köprünün bir an önce bakıma alınması ve turizme kazandırılması gerekiyor” diye konuştu.

Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz ise köprünün restorasyonu için Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından proje hazırlandığını ve ihale aşamasına gelindiğini söyledi. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiğini anlatarak, köprüde yapılacak çalışmaların ardından çevre düzenlemesi yapılarak, bölgenin piknik alanına dönüştürülebileceğini kaydetti. 1934 yılında yapımına başlanan Atatürk Köprüsü, 1935 yılında 170 işçi tarafından 1 yıl içinde Fransız mimarisine uygun olarak bombeli kemer şeklinde, 4 metre genişliğinde, 3 ayak üzerinde 14 metre yüksekliğinde, 85 metre uzunluğunda inşa edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hakan Baydoğan dedi ki:

  Zamanında çizimlerini Atatürk’ün yapıp, açılışınada geldiği ve o zamandan beride adı Atatürk Köprüsü olarak kalan ama o zamandan beride hiç tadilat yapılmamış olan bir köprü…. manzarası gerçekten şahane..: yolunuz Köyceğiz, Dalaman veya özellikle Ortaca’ya düşerse gidin bi görün derim

 2. Kenan Vardı dedi ki:

  Tarihi bir köprü muhakkak gidin görün derim

 3. Ekrem Akar dedi ki:

  1934 te Atatürk’ün talimatı ile yapımına başlanmış. 1935’te Fransız firma tarafından bitirilerek hizmete açılmış. O dönemde Muğla-Antalya karayolunu bağlamış. Dalaman Çayı üzerinde görülmeğe değer

 4. Mehmet gülmüş dedi ki:

  Dalaman çayı üstünde tek araç geçişli
  Eski bir köprü

 5. Mustafa Ali AKBULUT dedi ki:

  İsmi bir harika.. Yapımında ve hizmete sunulmasında emeği geçen herkese teşekkürler..

BİR YORUM YAZ