Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman Ege ve Akdeniz’i birbirine bağlayan en önemli noktalardan bir tanesidir. Doğal görünümü hala koruması ve eşsiz tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehirdir. Dalaman bölgesine yakın birçok ilçe bulunur. Dalaman’a gelen tatil severler bu bölgeleri de rahatlıkla gezmektedir. Dalaman da bulunan koyları gezmek ve tarihi bölgeleri ziyaret etmek çok fazla vaktinizi almayacaktır. Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Dalaman deniz, kum ve güneş tatili dışında tarihi alanlarında gezilmesi yönünden oldukça zengindir. Keşfedilmemiş bölgeleri gezerek her adım da tarihi güzellikleri görmemiz gereken de bir yerdir. Dalaman diğer iller gibi birçok turist ağırlar ve oldukça lüks otellere sahipti.

Gezilecek Bölgeler

Dalaman da gezmek için birçok yerlerle karşılaşmanız mümkün. Ancak sadece su sporları ile ilgilenen biriyseniz dalaman çayın da rafting yapmak sizin için güzel bir seçenek olabilir. Birbirinden güzel harika plajları ile de ön plana çıkmaktadır. Dalaman gezi rehberi oluşturarak bu alanda kendi rotanıza sahip olabilirsiniz.

Tios Antik Kenti

Tarihi ve arkeoloji severlerin en çok dikkatini çeken bir bölge olan tios antik kenti en iyi rotalar arasında yer almaktadır. Likyanın en önemli yerleşkesi olan tios antik kenti günümüzde de hala ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yaka köyü sınırların da bulunan tarihi yer de gezebileceğiniz birçok antik tiyatro ile karşılaşmanız da mümkün.

Günlüklü Koyu

Dalaman şehrine oldukça yakın bir bölge de bulunan günlüklü koyu en hareketli noktaları arasında yer alıyor. Doğasıyla ve tertemiz denizi ile turistler kendine çeken günlüklü koyunda birçok pansiyon bulmanız da mümkün. Tekne turuna da katılarak daha eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Gök Gemile Koyu

Türkiye de bulunan en sakin ve temiz koyları arasında bulunan gök gemile koyu Dalaman gezi rehberiniz arasında bulunabilir. Deniz, tarih ve doğa anlamında oldukça güçlüdür. Şehir stresinden uzaklaşmak için Dalamax şehri sizin için bir fırsat olabilir. Fethiye bölgesi de oldukça yakın olduğu için Dalamana geldiğiniz zaman Fethiye’ye de uğrayabilirsiniz.

Sarı Germe Plajı

Sarı germe plajı bölge de en çok ziyaret edilen plajlar arasında yer alıyor. Ancak şehir merkezine uzak olduğu için genellikle bu bölge de konaklayanlar çok sık tercih etmektedir. Plajın etrafında çok fazla otel, cafe gibi alanlar bulunduğu için vakit geçirmenize de yardımcı olacaktır. Dalamax şehri bu anlamda çok fazla aktivite bulabileceğiniz bir şehirdir.

Dalaman’a ulaşım sağlamak oldukça basittir. Özel aracınızla veya uçakla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak her biri koyu ve tarihi bölgeleri rahat rahat gezmek için mutlaka araç kiralaması yapmak da fayda var. Her bir koy ve bölge birbirine yakın değil. Bu nedenle bu şekilde ulaşım sağlamak sizin için daha kolay olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fatma AKKURT dedi ki:

  Bati karadenize geliyorsanız filyos a uğramadan geçmeyin. Kazılar bittiğinde turkiyenin efesten sonra en büyük antik kenti olacak arkeologlar böyle diyor ..kasaba antik kent üzerine kurulduğu için kazılar yavaş ilerliyor..bati karadenizin efesi olacak yeni kent te balık yemeden #yakamoizrestorana uğramadan geçmeyin.. denize girin, güneşin batışını izleyin hemde filyos kalesinden..

 2. Ünsal Yürek dedi ki:

  Giriş ücretsizdir, çocuklar için uygundur, tekerlekli sandalye ile ziyaret edilebilir. Tesis yâda tuvalet bulunmamaktadır.

  Filyos Kalesi ve Teion Antik şehri, iç içe geçmiş iki ayrı yer aslında. Ziyaret edilen bölüm Filyos Kalesi olmakla beraber avluda sergilenen eserler Teion kazı alanında bulunan eserlerden oluşmaktadır.

  Kale belli dönemlerde yenileme geçirmiş ve günümüze bu hali ile, iyi korunmuş bir halde ulaşmıştır. Kalenin sur içinde bir kilise mevcut olup, günümüze bir kaç metrelik duvarı ve temel kısımları kalmıştır.
  Teion Antik kentinden bahsetmek gerekirse kalenin karşı tepesinde bir antik tiyatro bulunmaktadır, restorasyon ve kazı çalışmaları devam etmekte, ziyarete açık değil ve yolu da dikenli ve kapalıdır. Kalenin denize bakan surlarının altında, eski Ateş Tuğla fabrikasının yan kısmında Roma döneminde yapılmış bir sur kemeri görülmekte fakat oda ziyarete kapalı ve orman içinde kalmış durumdadır.

  Tarihine bakar isek, Filyos, MÖ III. yüzyılda ticari amaçla kurulmuş bir Milet kolonisidir. Kent ilkçağda Karadeniz’in kuzeyinden getirilen malların boşaltıldığı önemli bir ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Çeşitli dönemlerde Roma, Bizans ve Cenevizlilerin hüküm sürdüğü beldede kale, açık hava tiyatrosu, yeraltı şehri, su kemerleri, antik liman mendireği gibi kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi M.Ö. 1200’e dayanan, Filyos Nehri’nin Karadeniz’ e döküldüğü alanda kurulu ‘Antik Teion-Billaos Kenti”, önceleri Billaius adıyla biliniyordu. Bu ad, “Su geçidi olan yer” anlamına gelen Pailaios sözcüğünden türemiştir. Kentin en yaygın adı Tieion’dur. Bu sözcük, kentin kurucusu, din adamı Tios’ tan gelmektedir. Antik Tieion kenti bir akrapol (Tepeye kurulmuş, surlar ile çevrili, kale yapısı), iki nekrapol (Kent dışında yer alan mezarlık alan) alanları ile sular altında kalan antik bir mendirekten / limandan oluşmuştur.

  İran asıllı prenses Amastris, Sesamus (Amasra) merkez olmak üzere, Kyotoros (Gderus, Kidios,Kisros), Kromna (Krucaşile), Teon’u (Filyos) birleştirerek kendi adıyla Amastris kentini kurar. Yöredeki kalıntılar Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz dönemi izlerinin taşır, Antik dönemden kalan Karadeniz’e doğru uzanmış antik liman mendireği sular altındadır.

  Eserleri beğendiyseniz, diğer eserleri görmek için, Ereğli Arkeoloji Müzesini (Karadeniz Ereğli Müzesi) ziyaret etmenizi öneririm.
  Yorumu beğendiyseniz, lütfen beğen tuşuna basınız. Teşekkürler.

 3. Hıfzı Şimşek dedi ki:

  Tabiat parkı giriş 24 TL araçla. Şezlong ve şemsiye için ayrı para ödemeniz gerekiyor. Plaj genel olarak taşlı fakat kumlu yerleri de var. Akşama doğru deniz biraz bulanıyor. Tabiat parkında günlük meyvesi açan ağaçlar var.

 4. Bülent Incekara dedi ki:

  “Günlüklü Koyu” Daha kapida ” Verilen para geri alinmaz” bu yaziyi görünce anlamaliydim ama merakdan girdik iceri, 24 tl veriyorsunuz 2 kisi ve araba girisi icin, yani arabanin otopark ile sizin havlu serme paraniz bu, iceride sezlong isterseniz 2 sezlong ve semsiye 60 tl, Dalyan da bile fiyat 15 tl ki denizi de kumsalı da cok daha guzel, sonra bu alana disaridan icecek getirmenin de yasak oldugunu öğrenince koyun ücretsiz olan bir avuç yerine yoneldik. Bu kisimda ise kum oek yok, taslik, arkada cardak gibi golgelikler gördük fiyati dedik 100 tl dediler, ya alti ustu golgelik, bu arada denize gelince deniz bulanik ege gibi degil Marmara gibi uzun lafin kisasi ben hic mi hic önermiyorum burayi fiyatlari da cok uçuk oldugunu düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ