Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman – Kapukargın Kaplıcası

Kapukargın Mahallesi’nde suyun çıktığı 85 dönümlük alanda Dalaman Belediyesinin 2 milyon lira maliyetle hazırladığı “Termal Su Kaynağı Projesi” kapsamında 12 ay termal turizm yapılacak. Muğla Büyükşehir Belediyesinden 10 yıllığına kiralanan alanda iş makineleriyle yeni yollar açıldı ve kükürt gölünün çevresinde altyapı çalışmaları yapıldı.

Kapukargın yol kavşağından kaplıca alanına kadar bin 200 metrelik yol sıcak asfaltla kaplandı ve tesis girişine 800 yıllık bir zeytin ağacı dikildi. Ayrıca kaplıca içerisindeki göllerin çevresinde yapay plajlar oluşturuldu.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının Dalaman’da turizmi 12 aya yaymak olduğunu söyledi. Kükürtlü suyun daha önce atıl durumda olduğunu anlatan Şaşmaz, proje tamamlandıktan sonra bölge ekonomisine önemli katkılar sağlanacağını vurguladı.

– “Mineral değerlerinin eşi benzeri yok”

Proje maliyetinin 600 bin lirasını Güney Ege Kalkınma Ajansının karşıladığını belirten Şaşmaz, “Kaplıca yolunun asfalt yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığından 150 bin lira hibe aldık. Kaplıca alanında piknik masaları, tuvaletler, soyunma kabinleri, duşlar, kır lokantası, çocuk oyun parkı, amfi tiyatro, otopark, doğal havuzlar, yürüyüş yolları ve doğal gezinti köprüleri yer alacak.” dedi.

Şaşmaz, yıl boyu 28 derecede çıkan doğal suyun zengin mineral yapıya sahip olduğuna dikkati çekti.

Kaplıcanın belediye bünyesine geçmesinin ardından 2 yıldır çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmalarında büyük mesafe kaydettiklerini anlatan Şaşmaz, şöyle devam etti:

“Suyun mineral değerleri dünyada eşi benzeri az bulunan düzeyde. İçinde 17 minerali barındırıyor ve sedef hastalığının tedavisi yapılabiliyor. Aynı zamanda kas ve diz ağrılarının tedavisi de yapılıyor. Selenyum ve kalsiyumu yüksek olduğu için doğrudan cilt hastalıklarına da kullanılıyor.”

Şaşmaz, kaplıcanın proje çalışmalarını alandaki zeytin ağaçlarını koruyarak gerçekleştirdiklerine işaret etti. Kullanıma açıldıktan sonra halkın kaplıcadan daha nitelikli yararlanabileceğini dile getiren Şaşmaz, şunları kaydetti:

“Konaklama için de çadır ve karavan düzeni de oluşturarak güzel bir hizmet vereceğimizi düşünüyoruz. Güzellik iksiri diye bilinen çamur da suyun çıkmasıyla doğal olarak oluşuyor. Biz buraya çocuğumuz gibi bakıyoruz. Kaplıcanın hem ülke ekonomisine katkı hem de insanlığa sağlık alanında hizmet vermesini sağlayacağız. Çok güzel bir iş başardığımızı düşünüyorum. Bundan dolayı yaz, kış kaplıcaya girmek isteyenler buraya gelecek ve bölgemize büyük bir ivme kazandıracak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Can Hasdemir dedi ki:

  Çok değişik bir yer biraz bakım olsa ne yapıor ordaki belediyeler ellerinde çok güzel hazine var

 2. Hakan Tuncel dedi ki:

  17000 mineral değeri ile Ülkemizin ve Dünyanın en yüksek mineralli termallerinden biri, maalesef tanınmıyor ve bilinmiyor, son olarak sağlık Bakanlığı’ndan gelen raporla eklem, cild vb hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olduğu belirtiliyor. Ayrıca kaplıcanın ürettiği peloid çamuru da çok özel

 3. Ekshe Erik dedi ki:

  Çok güzel gerçekten ve bedava! düşünüyorum bu millet için ülkesinde bedava ne var? cevab hiçbirşey! herşeyde bir maddiyat var. İnsanlarımız çok bencil ülkem adına bazen üzülüyorum. Böyle güzel bir yerde gördüğüm sigara izmaritleri ve pet şişe vs çöplerin bu harika suyun içinde görmek çok üzücü.. özellikle çocuklu aileler bir güzel gelip Allah’ın insanlara bahşettiği bu güzel cenneti hunharca pislettiğini ve çöplerini veya gördükleri çöpleri temizlemeye dahi tenezzül etmeden güzel olanın tüketilmesine geleceğe bırakılmamasına yanlızca o anın tanını çıkaran anlayışlarına yazıklar olsun!

  There is gorgeous natural thermal water. If you going there is not yet area renovating finish but you can swim thermal water.. bus you can’t find.. if you use car city center 5-10 minute, airport 3-5 minute..

 4. Mahmut Orhan dedi ki:

  Kükürt kaplıcasının bircok faydasının oldugu söyleniyor ama zararı olmadıgı kesin

 5. leyla avci dedi ki:

  Kokusu cok kötü.ama su guzel.iki havuz d an olusuyor.biri biraz derin digeri cocuklar icin.camuru cilde suruyorlar

BİR YORUM YAZ