Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman – Kayadibi Kral Mezarları

Dalaman Kayadibi Kral Mezarları’nın Işıltısı

En eski antik kentlerden biri olan Kaunos Antik kentinin kalıntıları sadece tarih ve kültür meraklılarının dikkatini çekmiyor. Milattan önceye kadar uzanan ve neredeyse 2800 yıldır sağlamlığını koruyarak günümüze kadar gelen Dalaman Kayadibi Kral Mezarlar Mezarları, Dalaman sınırlarında yer alıyor.

İnanışa göre tanrıya yakın olması istenen krallar ve önemli insanlar için mümkün olduğunca yüksek yerlere yapılan Kaya Mezarları, Kaunosluların gömme geleneği ile ilgili günümüz dünyası için önemli ipuçları veriyor.

Tapınak cepheli olan mezarlar kaya mezarları arasında en önemli grubu oluşturuyor. Sütunların taşıdığı üçgen üst cephe, basamaklarla çıkılan oda ve mezar odasından oluşan tapınak cepheli kaya mezarları gibi, yakılan ölülerden geriye kalanların toplandığı kapların yerleştirildiği tapınak cepheli nişler de dikkat çekiyor.

Binlerce yıl önce nasıl ve hangi aletlerle yapılabildiği anlaşılamayan Dalyan Kaya Mezarları içine oyulduğu dağdan bağımsız görüntüsü ile de izleyenleri büyülüyor. Özellikle akşamları ışıklandırma ile birlikte ziyaretçilere ayrı bir keyif yaşatıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Narter Yesildaglar dedi ki:

    Olağanüstü bir tarihî miras; Dalyan’dan her mevsim küçük teknelerle Köyceğiz Gölü geçilip denize çıkılabiliyor. Bu güzel su üzerinde yapılan yolculukta Kaunos Kral Mezarları yakından görülebiliyor; ziyaretçilerin ortaya çıkardığı hasarları önlemek için kayalara oyulmuş Kral Mezarlarına ziyaret yasaklanmış. Zoom ile çok güzel fotoğraflar çekilebilir ve dürbünle daha iyi görülebilir. Tekne turu fiyatları mevsime göre değişmekle birlikte genel anlamda kabûl edilebilir seviyede. Tekne turu için yolcuların yanlarına yiyecek ve içecek almaları iyi olabilir; denize çıkış noktasında bir kafede dar bir spektrumda yiyecek ve içecek servisi mevcut.

  2. Cem AKGÜL dedi ki:

    Muhteşem bir mimari ,kayaları oyarak yapılan işçilikleri görüpte etkilenmemek imkansız. Teknelerle iztuzu plajına giderken görülebiliyor.

  3. Birgül TURMUŞ dedi ki:

    Uzaktan görüyorsunuz gölün öbür tarafından yukarı çıkmak yasak bi rivayete göre biri oraya çıkmak istemiş, çıkmış dönmüş ve evinde ölü bulunmuş yani biraz ürpertici bi yer gibi görünüyor insan yapısı olduğu şaşırtıcı..

BİR YORUM YAZ