Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman – Kayadibi Kral Mezarları

Kayadibi Kral Mezarları

Dalaman Kayadibi Kral Mezarları’nın Işıltısı

Kayadibi Kral Mezarları : En eski antik kentlerden biri olan Kaunos Antik kentinin kalıntıları sadece tarih ve kültür meraklılarının dikkatini çekmiyor. Milattan önceye kadar uzanan ve neredeyse 2800 yıldır sağlamlığını koruyarak günümüze kadar gelen Dalaman Kayadibi Kral Mezarlar Mezarları, Dalaman sınırlarında yer alıyor.

İnanışa göre tanrıya yakın olması istenen krallar ve önemli insanlar için mümkün olduğunca yüksek yerlere yapılan Kaya Mezarları, Kaunosluların gömme geleneği ile ilgili günümüz dünyası için önemli ipuçları veriyor.

Tapınak cepheli olan mezarlar kaya mezarları arasında en önemli grubu oluşturuyor. Sütunların taşıdığı üçgen üst cephe, basamaklarla çıkılan oda ve mezar odasından oluşan tapınak cepheli kaya mezarları gibi, yakılan ölülerden geriye kalanların toplandığı kapların yerleştirildiği tapınak cepheli nişler de dikkat çekiyor.

Binlerce yıl önce nasıl ve hangi aletlerle yapılabildiği anlaşılamayan Dalyan Kaya Mezarları içine oyulduğu dağdan bağımsız görüntüsü ile de izleyenleri büyülüyor. Özellikle akşamları ışıklandırma ile birlikte ziyaretçilere ayrı bir keyif yaşatıyor.

Kaunos Antik Kenti

Antik Çağ’da ticari açıdan önemli bir liman kenti olan Kaunos, zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiştir.

Tarihin babası Heredot’a göre Kaunoslular Karia’nın yerli halkındandı ama kendilerini Giritli sayıyorlardı. Coğrafyacı Strabon da Kaunos’un tersanesinin ve ağzı kapanabilen bir limanının bulunduğunu yazıyor. Kenti ikiz kızkardeşi ile uygunsuz ilişki kurduğu için sürülen Miletos’un oğlu Kaunos kurmuş. Dalyan’dan da görülebilen kaya mezarları ise MÖ 4. yy’da yapılmış, daha sonraları Roma Dönemi’nde de kullanılmış. Lykia tipi mezarların içinde ölülerin üzerine yatırıldığı üç taş yatak bulunmaktadır. Cephede iki İon sütunu, sütunların üzerinde friz ve alınlık görülmektedir. Alınlıkların birinde arslan kabartmaları vardır.

Kentin limanı akropolün aşağısındaki Sülüklü Göl’dü. O zaman deniz Kaunos’un akropolüne kadar gelmekteydi.

Perslerin Anadolu’yu bütünüyle ele geçirmesi üzerine kent Mausolos’un yönetimine girdi. MÖ 334’de İskender’in Persleri yenmesi üzerine Prenses Ada’nın, sonra Antigonos’un, daha sonra Ptolemaios’un yönetimine girdi. Rodos Krallığı, Bergama Kralığı ve Roma İmparatorluğu egemenlikleri altında kaldı. Limanın dolmasıyla önemini yitirmeye başladı.

Akropol 152 metre yükseklikteki tepeye kurulmuştur. Surların kuzey yönünde olanı Orta Çağ’dan kalmadır. Uzun sur limanın kuzey yönünden başlayıp Dalyan Köyü’nün ilerlerindeki sarp kayalığa kadar uzanıyor. Surun kuzey kısmı Mausolos döneminde yapılmıştı. Kuzeybatı yönündekiler Helenistik Dönem’dendir. Limana doğru olanlar ise Arkaik Devir’den kalmadır.

Tiyatro akropolün eteğindedir. 33 Oturma sırası bulunmaktadır. Tiyatronun batı yönündeki yapı kalıntılarından biri bazilika tipi kiliseye aittir. Diğerleri Roma Hamamı ve Tapınağı’na aittir.

Aşağıda tamamlanmayan bir daire biçiminde örülmüş ve yivsiz sütunları bulunan yapının arkasında üç basamakla yükseltilmiş podyum bulunuyor. Burada tapınağın kalıntıları görülüyor. Daire biçimindeki yapının ne olduğu ise bilinemiyor.

Eski liman olan Sülüklü Göl’ün kuzeyinde yapılan kazılarda stoa ortaya çıkarıldı. Çevresinde bir çok heykel kaidesi bulundu, ama heykeller bulunamadı. Stoanın yakınındaki çeşme restore edilmiştir.

Daha fazla bilgi için : https://mugla.ktb.gov.tr/TR-159713/kaunos-antik-kenti.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Narter Yesildaglar dedi ki:

    Olağanüstü bir tarihî miras; Dalyan’dan her mevsim küçük teknelerle Köyceğiz Gölü geçilip denize çıkılabiliyor. Bu güzel su üzerinde yapılan yolculukta Kaunos Kral Mezarları yakından görülebiliyor; ziyaretçilerin ortaya çıkardığı hasarları önlemek için kayalara oyulmuş Kral Mezarlarına ziyaret yasaklanmış. Zoom ile çok güzel fotoğraflar çekilebilir ve dürbünle daha iyi görülebilir. Tekne turu fiyatları mevsime göre değişmekle birlikte genel anlamda kabûl edilebilir seviyede. Tekne turu için yolcuların yanlarına yiyecek ve içecek almaları iyi olabilir; denize çıkış noktasında bir kafede dar bir spektrumda yiyecek ve içecek servisi mevcut.

  2. Cem AKGÜL dedi ki:

    Muhteşem bir mimari ,kayaları oyarak yapılan işçilikleri görüpte etkilenmemek imkansız. Teknelerle iztuzu plajına giderken görülebiliyor.

  3. Birgül TURMUŞ dedi ki:

    Uzaktan görüyorsunuz gölün öbür tarafından yukarı çıkmak yasak bi rivayete göre biri oraya çıkmak istemiş, çıkmış dönmüş ve evinde ölü bulunmuş yani biraz ürpertici bi yer gibi görünüyor insan yapısı olduğu şaşırtıcı..

BİR YORUM YAZ