Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman Koyları

Dalaman Koyları

Türkiye’nin en gözde tatil şehirlerinden bir tanesi olan Muğla’ya bağlı Dalaman ilçesinde, gezilmesi ve görülmesi gereken birbirinden güzel, huzurlu ve muazzam doğası ile insanı kendine hayran bırakan koylar mevcut. İşte biz de bu yazımızda size bir rehber olması açısından Dalaman’ın en güzel koylarını bir araya getirerek derledik;

– Gökgemile Koyu

Dalaman ve Dalaman tatil denildiği zaman akla ilk gelen elbette ki Gökgemile Koyu olacaktır. Kapıdağ Yarımadası’nın birbirinden güzel pek çok koylarından yalnızca bir tanesi olan Gökgemile Koyu güzelliği karşısında insanı hayrete düşüren bir yer. Sessizliği, huzuru, dinginliği ve ıssızlığı aramaktaysanız eğer, Gökgemile Koyu tam da sizlik bir koy. Ağaçların içerisinde yer almakta olan, kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir bölgedir. Koya ulaşım sağlayabilmeniz için ya Fethiye’den kalkmakta olan teknelere binmeniz gerekmekte ya da Hamam Koyu’ndan 20 dakika sürecek olan bir yürüyüş gerçekleştireceksiniz.

– Dalaman Çayı

Dalaman Çayımız, Akdeniz havzası akarsuları arasında bulunmakta olan, Yeşilgül Dağı’nın kuzey tarafından akan bir doğa harikasıdır. Dalaman Çayı bilhassa Eşler Dağından akmakta olan irili ufaklı çayların birleşimi ile büyümektedir. Zaman zaman oldukça derin ve dar olan vadilerin içinden geçerek ulaşır. Tarım için de fazlasıyla uygun bir bölgedir Dalaman Çayı. Bunun sebebi ise, elbette ki sulak olmasından kaynaklanmaktadır. Akdeniz ve Ege’yi birbirinden ayırmakta olan bu çayın uzunluğu yaklaşık olarak 229 kilometreye ulaşmaktadır. Çam ormanlarını da içerisinde saklayan bu harika çay, vadiye ev sahipliği yapmaktadır.

– Sarsala Koyu

Dalaman tatil için vazgeçilmezlerden biri; Sarsıla Koyu. Türkiye’nin Muğla İline bağlı olan Dalaman, harika koylardan bir başkasına da ev sahipliği yapıyor; Sarsıla Koyu. Sarsıla Koyu, yat tatili yapan tatilcilerin fazlasıyla iyi bildikleri bir koydur. Sarsıla Koyunun sahip olduğu eşsiz güzelliği ve incecik kumsalı ile insanların bir vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmıştır. Sarsıla Koyu, mutlaka görülmesi gereken gezi yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Koyun Dalaman ilçesine uzaklığı ise yaklaşık olarak 12 kilometredir. Dalaman tatil dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olan Sarsıla Koyuna gelmek isterseniz eğer, sizin için en iyi ulaşım yolu deniz yolu olacaktır. Ancak buraya eğer karadan ulaşım sağlamak istiyorsanız, biraz zorlanmanız mümkün çünkü Koyun sahip olduğu coğrafi konum bu duruma sebep olmaktadır. Fakat eğer özel araca sahipseniz karadan da Sarsıla Koyuna ulaşmanız mümkün elbette.

– Ekincik Koyu
Ekincik Koyu özellikle, yine tıpkı Sarsıla Koyunda olduğu gibi, genellikle yat turizmi ile uğraşanların uğrak yeri olarak kendisini tanıtmayı başarmıştır. Dalamanda gezilmesi ve görülmesi gereken Koylar ve Plajlar arasında yerini alan Ekincik Koyunun kendisini bu açıdan tanıtmış olmasının en önemli nedeni ise denizin fazlasıyla temiz olması ve tatilcilere sunduğu muazzam doğa manzarasıdır.

– Sarıgerme Plajı
Sarıgerme Plajı Türkiye’nin en temiz kumsalları arasında yerini almaktadır. Kelimenin tam anlamıyla saklı cennet diyebiliriz bu plaja. Sarıgerme Plajı ziyaretçilerine her türden su sporunu yapma gibi bir şans da sunuyor…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ