Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Dalaman Tanıtım Videosu

Dalaman

Dalaman, Muğla ilinin doğa müzesi güzelliğindeki nadide ilçelerinden birisidir. İhtişamı ve cezp edici doğal betimleme özellikleri ile turistlerin ve yöre halkının adeta kartpostal resmi canlılığındaki tabii doğası yansıma yönü gelişmiş ilçe değerlerindendir.Dalaman, uluslararası havaalanı varlığı bakımından; atm Dalaman bu ilçe sınırları içinde yer alan yurt içi ve yurt dışı tüm uçuş seferlerini özen ve kaliteli hizmet anlayışı ile yerine getirmektedir. Ortaca’nın ilçe konumuna taşınmasından sonra bağlı beldesi kalmayan Dalaman,16 köy varlığı ile değerlerine sahip çıkmaya ve kültürel zenginliğini yıllardan beri kaç kuşak ileri taşımaya kararlı bir şekilde devam etmiştir. Muğla’nın seçkin ilçelerinden olan Dalaman, Muğla ili köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ili Çameli ilçesi, arasında yer alan geçiş güzergâhı ve tabiat harikası bütün canlı doğa örtüsünün adeta insanları kucakladığı ve rahatça nefes alabilecekleri keyifli bir alanın üstüne kurulan değerlerin mozaikleşmiş hali, parlayan ışığıdır.

 Yeri -Kattığı Değerler Ve Özellikleri

Dalaman jeopolitik önemi ve çevresindeki il ve fiziki uygunluk haritasına göre: doğu, kuzey ve bati kısmı dağlık, güney konumu ovalık ve tarımın tercih edilen bölge halkına az da olsa değeri ve sofralık tüketimlerimde katkı sağlayan doğal ürün mahsul olması bakımından toplumun  yüzünü güldüren bir gelişime; sonuç odaklı ticari  yaklaşım  niteliğinde gıda tüketim temelli finansal seçenek yapılmasına  ortam hazırlamıştır. Topraklarının engebeli ve kıraç olması, Boncuk dağı ve gölgeli dağların bölgeye kazandırdığı yüksek ve dağlık olma özelliklerini daha da önemli hale getirerek coğrafi konumuna etki etmesi bakımından nitelendirilmektedir. Fethiye körfezine paralel doğrultuda uzanan bu dağ kıvrımlarının etekleri yapraklı olan, yaprak kısımları iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla çevrili ve topoğrafik özellikleri genel anlamda çevresinde yer alan bitki örtüsü toplulukları ile şekillendirilmiştir.

Dalaman ovası Muğla ilinin en verimli ovasıdır Türkiye’nin ve dünyanın en verimli, ülke ekonomisine ve beşeri coğrafyaya en çok katkısı olan ovalarındandır. İlce topraklarını dalaman çayı sulamaktadır. Akdeniz ve Ege bölgesi arasında kalan geçiş iklimi özellikleri gösteren, çeşitliliğine zenginlik katan ve meraklıları tarafından gezi, tur, turizm kaynaklı konuşmalar ve otel yatak hacmi bakımından her gün yenilenen, adet ve kullanım sıklığı bakımından yükselişe geçen, fiziki ve beşeri coğrafyanın en nadide örneklerinden birisi hâline gelmiştir. Dalaman çayı Ortaca’nin 8km.güneyinden denize dökülür.

Dalaman iklimi Akdeniz iklimi olup; subtropikal iklim özelliği ve karakteristik bitki örtüsü, ılıman iklim kuşağı görüntüsü çizmektedir. Bu bilgiler ışığında iklim doğa olayı ve sonuçları olarak; kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen bir iklim karakteristik özellik yapısına sahiptir. Yillik ortalama yağış miktarı 1044,5 mm’dir.

Dalaman ekonomisinin ve mali gücüne getiri sağlayan ekonomik sektör el kolları: turizm, nakliyecilik, tarım kâğıt sanayisi ve iş kolları gelişim sahası fonksiyonel sektör iş hacmi değerlerindendir. Başlıca tarımsal kaynaklar ve ilçe tarım ekonomisine katkı sağlayan, fiğ, buğday, ayçiçeği, yonca, pamuk, mısır vs. ürünlerini kapsamaktadır. Bu ürünlere ek olarak geniş narenciye üreticiliği ve tüketim sıklığı bakımından bölge halkının ve tüm misafirlerinin milli içeceği olmasını başaran narenciye; ekonomik üretimine ciddi katkılar sunmuştur. Dalaman tarımı narenciye varlığı, nar, ıncir, avokado meyveleri çevresinde şekillenmekte olup, bölgeye sunduğu mali destekle prensiplerine vizyon değerleri ile, ivme hacmini katlamış, gelişmişlik seviyesini en tepe noktalara taşımıştır.

Hayvancılığın da yaygın olarak gelişim imkânı bulduğu Dalaman, gerek engebeli toprak yapısı gerekse ovalarının gelişmişliği ile hayvan ot ve yem besiciliğine katkılarından dolayı başarısı takdir edilen ilçelerdendir. Buna bağlı olarak süt üretiminin yaygınlık kazandığı ilçede et ve süt tüketimi artarak, ilçe içi ve dışı tüketim gıda ürünleri alıcılarına kavuşmuştur. Damızlık inek hayvancılığın ana karakteridir. Dalaman ilçesi çevresine sağladığı imkan ve olanaklar çerçevesinde, kuruluş ve hizmetleri:1982 yılında işletmeye açılan Dalaman Havaalanı, TİGEM ve kağıt fabrikası, ve devlet üretme çiftliği akıllara   gelmekte, hizmetlerine verdiği uzmanlık değer anlayışı ile tüm müşterilerine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Ulaştırma sektörünü canlı ve işlek bir şekilde yerine getiren, ulaşım ağını sistemli bir şekilde işleme sokan, ulaştırma araçları tarım ürün ve mahsullerini, kâğıt mamul ürünlerini hızlı ve kontrollü bir şekilde halka ve firma işletmelerine kaynak ürün deposu sunacak bir şekilde planlı bur dağıtım sistemi haline geçişi hızlandırmıştır. Dalaman havaalanı artan turist ve yerli misafir gruplarına karşı ön bir çalışma yürüterek, tesis sayısını artırmış, bölge içi ilçe turist ağı gelişmişliğine katkıda bulanarak, mağdur etmeden sistemim baş aktörü olarak finans ve sosyal politikalar bünyesinde turizm potansiyeline yön vermiştir.

Muğla’nın turist çekici özellik ve donanımına sahip olan Dalaman, dışardan sağladığı turist akımı, milli servet gezi ruhu taşıyan halkına karşı sağladığı güvenle, hem ülke ekonomisini canlandırmış, katkıda bulunmuş, özellikle marka adını ve reklam potansiyeline değer ve isim katarak adını uluslararası dünya sahnesinde gururla taşıyıp,  adını herkese onurla duyurmuştur. Bu aynı zamanda milli servet, Türkiye’nin başarısı ve gururu görüntüsüdür.

Yat ve plaj turizmi açısından son derece önemlilik arz eden meraklılarına doğru ve yerinde bilgi vermek adına uzmanlık alanlarını gezi rehberi ve kültürel çeşitliliği anlatma üslubu ve gerçekçiliği ile yöre kimliğine katkıda bulunan milli ve uluslararası mecrada yurt içi ve yurt dışı misafirlerine bilgi akışı sağlayan, tur gezi rehberi sorumlularının iş ahlâkı ve disiplini yadsınamaz bir gerçeklikle önemini ve başarısını her geçen gun6 katlanarak kanıtlama imkânı bulmuştur.

Dalamax özellikle bu tür rehberi yapılaşma sürecinin kanıtı ve en büyük göstergelerinden birisi olmayı herkese göstermiştir. Dalamax, Dalaman basta olmak uzere Ortaca, Fethiye, Köyceğiz ve Göçek ilçelerini tanıtan ilçe rehberi ce kültürel zenginliğin doğru bir şekilde, uzman ağızdan ifade edildiği rehber hizmetidir. Dalaman rehberine konu olan koy  ve yat turizmi varlığı: Kurşunlu, Akbükü,Göbün,Boynuzbükü,Sarsala koyları  en baş sıralarda yer alan turizmin kalbi ve ziyaretçi potansiyeli yüksek olan alanlardandır.Ayrıca Dalaman yat limanı,deniz otobüsü  yanaşma yeri,proje kapsamına alınmış  olup tamamlanan bir proje içeriğine sahip ,yerin bir kısmı  Sit alanı  olarak kullanılmakta, bir bölümü ise koruma çerçevesi yasal sınırlar içerisine  dahil edilerek,Özel  Çevre Koruma Bölgesi  olarak temel korunak planı  içerisinde yer alması sağlanmıştır.

Dalaman önce Köyceğiz ilçesine bağlı bir konumda olan, Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesi sonucu tek bir belediye konumuna gelen Dalaman belediyesi;1983 ‘te ilçe konumuna getirilerek ilçe halkının sorun ve problemlerine çözüm bulma noktasında etkin, hızlı ve kaliteli bir uzmanlık alanı geliştirmiştir.

Dalaman; nüfus, kültür, zenginlik, tarihi kalıntı, mimari yapı, turistik değerler, yat, koy turizmi ve doğal kaynakları tanıtma noktasında son derece duyarlı ve bilinçli bir hizmet politikası yürütmüştür. Marka ve tanıtım odaklarının güçlendirilmesi ve ilham alınan değerlerin çeşitliliği, elit dokusu ve el değmemiş nitelikteki zenginliği ancak, tanıtım araçlarının güçlendirilmesi, etkin katılım, gezi ruhu içinde, gruba tanıtım sunumu yapan uzmanların doğru bilgiyi akılda kalan, çarpıcı nitelikte sunması, bilgi birikiminin ve tanıtım ruhunun ne kadar geliştiği ile ilgilidir. Bu yüzden Dalaman kültürü ve tanıtımı dalamax eşliğinde ayrı bir vizyon ve değer kazanacaktır. Yeniligin ve teknolojinin en büyük katkısı Dalaman gibi tanıtımı yapılan ilçe merkezi turistik değerlerin kısa ve hızlı bir şekilde kamuoyu ve kitle iletişim araçları sayesinde anında yayılışını sağlamak; Daha nice turist ve meraklı bakışları üzerine çekmek olmalıdır. Kültür mozaiği Muğla ve ilçelerinin göz bebeği Dalaman mutlaka gezip görülecek, tarihi zenginliklerimizle gurur duyabileceğiniz başyapıt niteliğinde olan; turizmin incisi olan en cazip ilçe; doğa güzelliği alanlarındandır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ