Dalamax | Dalaman İlçe Rehberi

Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Çevre Kültür Ve Turizm Festivali

Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Çevre Kültür Ve Turizm Festivali

Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları alan olan Muğla‘nın Dalyan ilçesindeki İztuzu plajı , doğa harikası bir güzelliğe sahip. Plajın ön tarafı Akdeniz’in tuzlu sularına bakıyor. Hemen arkasında ise tatlı suya sahip bir göl bulunuyor. 2008 yılında İngiliz The Times gazetesi 6 aylık bir araştırmanın sonunda bu plajı “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etti. Gazete, plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yer olarak değerlendirmiş. Ayrıca İztuzu 2011 yılında Avrupa’nın En İyi Plajı ve 2013 yılında ise Avrupa’nın En İyi 7. Plajı ödüllerini almış.

İztuzu plajı nerede konumlanıyor?

İztuzu plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğazı’na kadar 5.400 metre uzunluğunda altın sarısı kumlara sahip olan bir plaj. Plajın hemen arkasında Sülüngür Gölü bulunuyor. İztuzu’na ulaşım için iki yol bulunuyor. Plajın batı tarafına tekneler ile doğu tarafına ise karayolu ile gidilebiliyor. Bu iki tarafında plaj tesisi ayrı. Tekneler yardımıyla gidilen plajın adı Dalyanağzı diğer ise İztuzu plajı. Bu iki yeri de Belediye işletiyor.

İztuzu plajına ne zaman gidilir?

Yaz ayları plajı ziyaret etme için uygun zaman. Havalar ısındığı için rahatça denize de girebilirsiniz. İztuzu plajına Caretta Caretta’lar yumurtlamaya geldiği için plaj çok iyi bir şekilde korunuyor. Yumurtlama dönemlerinde alanlar işaretleniyor. Bu sayede kumun altına bırakılan yumurtalara bir zarar gelmesi önlenmiş oluyor. Ayrıca plajın denize doğru yakın olan kısmına şemsiye dikmek de yasaklanıyor. Çünkü şemsiye sapları kumun altına doğru dikildiğinde kaplumbağa yumurtalarına zarar veriyormuş. Buraya gelen kişilerin bu kurallara uyması gerekiyor. Eğer kurallara uymazlarsa yetkililer hemen bu kişileri uyarıyorlar.

Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Çevre Kültür Ve Turizm Festivali
Dalyan’a geleceğiniz tarih eğer Haziran sonu ya da Temmuz başı ise katılabileceğiniz çok güzel bir festival var. Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Kültür ve Turizm Festivali her yıl Haziran’ın son haftası ve Temmuz’un ilk haftasını kapsayacak şekilde düzenleniyor.

Festivalde plaj etkinliklerinin yanında bir de yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalar daha çok çocuklar için olsa da büyükleri çeken farklı yarışmalar da oluyor. Bunların yanında bir de halk oyunları gösterileri de yapılıyor. Festivalde, ünlü sanatçılarda sahneye çıkıp konser veriyorlar.

İztuzu plajı ziyaret saati ve giriş ücreti

Gece saatlerinde Caretta Carettalar gelerek kumsalda yumurtluyor. Bu nedenle onların rahatsız olmaması için plajda 20.00’dan sonra yetkililer dışında kimse kalmıyor. Hatta etrafta rahatsız olmamaları için ışık bile yakılmıyor. Sabah ise plajı tüm kaplumbağalar gittikten sonra saat 08.00’de açılıyor. Ayrıca İztuzu plajına giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz fakat özel araç ile geliyorsanız otopark parası ve şezlong, şemsiye, içerideki büfeden alacağınız yiyecek ve içecekler için de ayrı para vermeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ